אפרת עוז | פאשיאל מניפוליישן
15599
rtl,page-template-default,page,page-id-15599,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

פאשיאל מניפוליישן

הפאשיה הינה רקמת חיבור דקה העוטפת את אברי הגוף בצורה המשכית ותלת מימדית- מהרגליים ועד הראש. הפאשיה עוטפת, תומכת, מגינה ומחזקת את חלקי הגוף, היא מקשרת בין אברי הגוף השונים ודואגת לאזן ולשמר את אחדות הגוף.

deep-fasciaבמהלך השנים בהם עשו ניתוחים על גופות על מנת ללמוד את האנטומיה של הגוף היו מסירים את מעטפת השריר על מנת להגיע לשריר עצמו וללמוד בדיוק את מהלכו. במשך שנים לא התייחסו לרקמה זו אלא בתור “נייר עטיפה” של השריר.

בשנים האחרונות חוקרים רבים במקומות שונים בעולם החלו לחקור את מבנה הרקמה, החיבורים השונים שלה ותפקידה בגוף.

פאשיאל מניפוליישן הינה שיטת טיפול ידנית אשר פותחה על ידי פיזיותרפיסט איטלקי בשם לואיג’י סטקו. השיטה פותחה במשך 40 השנים האחרונות ומבוססת על מחקרים מעמיקים, דיסקציות (ניתוחי גופות) וניסיון קליני של עשרות שנים עם מגוון רחב ביותר של בעיות שלד שרירי.

ברמת השלד-שריר הפאשיה עושה תיאום בין השרירים השונים בגוף על מנת ליצר תנועה קואורדינטיבית והרמונית אשר מייצרת מינימום עומס על המפרקים.

איך זה עובד

הפאסיה מורכבת שלוש שכבות של סיבי קולגן שביניהן יש חומר סיכה דמוי שמן. כששכבות הרקמה חופשיות וגמישות הן מחליקות אחת על השנייה ומאפשרות תנועה חלקה, ללא מתח וללא כאב.

כאשר יש איזו שהיא פגיעה בפאסיה מולקולות החומר בין שכבות הפאסיה מתחברות אחת לשנייה ויוצרות חומר יותר דביק כמו דבש או דבק. דבר זה מוריד את יכולת ההחלקה של שכבות הפאסיה אחת על השנייה ומגביר את המתח.

דמיינו שהכנסתם חולצה מכופתרת לתוך המכנסיים ועכשיו אתם מנסים להרים את היד להגיע למדף גבוה- היד “נתקעת”, תוציאו את החולצה מהמכנס והיד תעלה בחופשיות. בדומה לזה, כאשר יש הידבקות של הפאסיה במקום אחד הדבר מוריד את הגמישות של הפאסיה ויכול לגרום להגבלה בטווח תנועה ולכאב במקום מרוחק.

כלומר, פגיעה ישנה כגון ניתוח, שבר, פריקה וכו’ יוצרים הידבקויות מקומיות באזור הפגיעה, תנועת ההחלקה של הפאסיה נפגעת, המתח עולה ומגביל תנועה באזור אחר. למשל, שבר ברגל יכול אחרי מספר שנים לגרום לכאבי גב תחתון. נשחרר את ההידבקות בפאסיה באזור הרגל והגב, יכולת ההחלקה של הפאסיה תשתפר, המתח ירד והכאב יעלם.

אבחון וטיפול:

באבחון נלקחת היסטוריה רפואית מלאה ומקיפה המאפשרת ראייה כללית על הבעיה ולא הסתכלות נקודתית על מפרק או שריר מסוים.

אחרי התשאול מתבצעת בדיקה מקיפה הכוללת זיהוי התנועות הבעיתיות ולאחריה מישוש של נקודות ספציפיות בפאשיה (העוטפת את השריר), והבנה אילו נקודות רלוונטיות לבעיה הספציפית בעטיה הגיע המטופל לטיפול.

הטיפול עצמו כולל עבודה עם הידיים על הנקודות הרלוונטיות במטרה לעלות טמפרטורה, לפרק הידבקויות ולשפר את הגמישות והתנועתיות של הפאשיה.

תנועתיות והחלקה טובה של הפאשיה מורידה את המתח מהשרירים- כאשר אין מתח על האזור, יש הרפיה, הכאב יורד, טווח התנועה והתפקוד היום יומי משתפר.

טיפול בבעיות ויסצרליות (בעיות פנימיות)

כאב ויסצרלי הוא כאב שמקורו באיברים הפנימיים (ויסצרלי = פנימי) והוא מעיד על פגיעה באחד האיברים הפנימיים בגוף. באופן כללי, מדובר בכאב מפושט שלא ניתן למקם אותו בנקודה ספציפית- כאב מושלך (Referred pain).

דוגמא טובה לכאב מושלך מאיבר פנימי היא בזמן התקף לב- הבעיה היא בלב עצמו אך הכאב מופיע באזור בית החזה, סרעפת, ולאורך כתף וזרוע שמאל. דוגמא נוספת היא בכאבי מחזור- ההתכווצות של הרחם משליכה את הכאב לגב תחתון או בטן.

האיברים הפנימיים שלנו כגון, לב, ריאה, קיבה, מעי, רחם וכו’ עטופים בפאשיה (רקמת חיבור) ומחוברים ביניהם על ידי אותה רקמה. המעטפת של האיברים הפנימיים מלאה ברצפטורים (קולטנים עיצביים) החשובים לתפקוד התקין של האיבר הבודד (כגון קיבה) ולמערכת כולה (כגון מערכת העיכול). לפאשיה של האיברים הפנימיים יש חיבור לפאשיה של מערכת שלד שריר (בית החזה, דופן הבטן ושרירי האגן).

חיבור זה יכול להסביר למה בעיה באיבר פנימי יכול להשליך כאב לאזור מרוחק.

באופן דומה בעיות במערכת שלד שריר יכולות לאורך זמן להפריע לתפקוד של איברים פנימיים- לדוגמא, שבר בצלעות גורם לכאב ומתח בבית החזה המפריע לתפקוד מערכת הנשימה אשר יכול לגרום לקשיי נשימה ודלקת ריאות.

בטיפול של פאשיאל מניפוליישן אנחנו בודקים את הפאשיה של השלד שריר ומחפשים בה הידבקויות (אזורים בהם אין תנועה טוב של הפאשיה). על ידי טיפול באותן הידבקויות אנחנו מחזירים את האלסטיות של הפאשיה במערכת שלד שריר, המתח ברקמה יורד, והורדת המתח הזו מורידה גם את המתח מהאיבר הפנימי הבעייתי.

בעזרת פאשייאל מניפוליישן אפשר לטפל בבעיות כגון כאבי בטן לא מוסברים, תסמונת המעי הרגיז, כאבי מחזור, כאבי ראש ועוד. כל זאת כמובן אחרי שהרופא שלל בעיה ממשית הדורשת התערבות רפואית.